BİR URUNUN DOGAL OLMA ŞARTLARI NELERDİR ? KOYDE YETISEN HER URUN DOGAL MIDIR ?


Ana Sayfa

* Doğal Ürün Listesi ( Portföyümüz )     * Biz Kimiz      * Sayfadaki Ürünler Hakkında      

İletişim Ve Talep


Doğal ve Organik Ürünler Hakkında Detaylı Bilgi İçin  www.organiktarimantalya.com  sayfamızı inceleyebilirsiniz.


     Günümüzde artık insanlar doğal olana sağlıklı olana ulaşmak istiyor ama bu durumu rant ve çıkar haline getirenlerde var , bilgisizlik ve cehaletin ortaya çıkardığı durumlarda . Bazılarında köyde yetişen her ürün doğalmış gibi bir algı oluşmakta lakin zaten tüm ürünler köylerde tarım arazilerinde yetişir bunun için köyde yetişen her ürün doğal değildir . Organik ürün = Dogal ürün demiştik lakin bu eşitlik tek taraflı doğrudur . Organik ürün evet doğaldır lisans aldıysa ama her doğal ürün olduğu söylenen organik ve sağlıklı değildir bu konuyu maddeler halinde işleyelim .

    Bir ürünün doğal ve sağlıklı ürün denilebilmesi için gerekli şartlar .

  • Doğal ürün yetiştirilen arazide daha önceden kesinlikle kimyasal gübre ve ilaçlar kullanılmamış olması gerekir bu kimyasallar yıllarca etkilerini koruyabilir .

  • Her hayvansal gübre ile yetişen ürün doğal ürün değildir hayvanların beslenme şekli ve tükettiği besinler gübresinin kalitesini belirler , hayvanlar kimyasal tüketiyorsa gübrelerinde de kimyasal kalıntıları olabilir .

  • Köyde yetişen her ürün doğal değildir önemli olan kimyasal ilaç ve zehirlerden uzak ürünler elde edebilmektir .

  • Ana yol kenarlarında , araç kalabalığının olduğu yerlerde sulama yapılan sulara kimyasal karışıyorsa siz ne kadar doğal yöntemler kullansanız da ürettiğiniz ürünler doğal ve sağlıklı olmaz .

  • Doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde yetiştirilen ürünler sağlıksız koşullarda saklanırsa yine doğallığını kaybedecektir .

    Kısacası ürününüzün doğal olabilmesi için doğal yöntemlerle yetiştirmenin yanında toprak su ve gübre konusunda da tam anlamıyla doğallığı saylayabilmiş olmanız gerekir . Yoksa sadece kendinizi kandırırsınız . Organik sertifikalı ürünler doğaldır lakin sertifikasyon çalışmaları pahalı olduğu için küçük çiftçi bu sertifikaları alamayabilir lakin gerekli şartları yerine getirip doğal ürün üretebilir önemli olan bildiğiniz ve güvendiğiniz yerleri tercih etmenizdir .


 * Organik Tarım Nedir ?  * Çiftliğimiz , Arazilerimiz ve Ürünlerimiz Hakkında

 * Doğal Ürün Nedir ?  * Bölgemiz Hakkında ve Bitki Örtümüz
 * Doğal ve Organik Ürünlerin Faydaları  * Bitkisel Çaylar ve İnsan Sağlığına Yararları - Zararları
 * Bir Ürünün Doğal Olma Şartları  * Bitkisel Tedavi Nedir ? Dikkat Edilmesi Gereken Konular
 * Nasıl Organik , Doğal üretim Yaparım ?  * İnternetten Alış-Veriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

www.birdogal.com

Üzümlü Mahallesi / Kas - Antalya    Tel - Whatsapp  :  0542 743 7431    Mail : bilgi@birdogal.com

Doğal ürünler ve organik tarım hakkında detaylı bilgi almak için www.organiktarimantalya.com sayfamızı inceleyebilirsiniz .